Ana içeriğe atla

Hakkında

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında

Tarihi Davutpaşa Yerleşim Biriminde yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi 3500 metrekarelik bir alanda sunduğu çağdaş eğitim ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bölümümüzde halen 16 öğretim üyesi, 3 araştırma görevlisi ve 1 idari personel görev almaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Beşiktaş, Davutpaşa ve Ayazağa da bulunan üç farklı yerleşim biriminde konumlanmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı öğrencileri, bölüm olanaklarından ve diğer yerleşim birimlerindeki tüm ortak kullanım alanlarından da faydalanmaktadır.

Üniversitenin çeşitli kampüslerinde 550 öğrenci kapasiteli bir yurt binası, 7 yemekhane, kantin ve kafeteryalar, 24 saat hizmet veren bir ambulansın bulunduğu bir sağlık merkezi, 2 kapalı spor salonu, 2 açık spor sahası, içinde kondisyon ve aerobik salonunun bulunduğu bir spor merkezi bulunmaktadır.

Her yıl mayıs ayında öğrenci şenliği düzenlenmekte ve öğrencilerimiz bir hafta boyunca çeşitli etkinliklere büyük bir katılım gösterirler. Öğrenci şenliğinde Yıldız Merkez Yerleşim Birimi'nde çeşitli konserler, sergiler, satranç turnuvaları düzenlenmekte, açık oturum, konferans gibi kültürel etkinliklerin yanı sıra çok sayıda bilimsel programlar da düzenlenmektedir. Öğrenciler, resim, fotoğraf, tiyatro, sinema, klasik Türk müziği, çok sesli koro, hafif müzik, modern ve halk dansları çalışmaları yapmakta, ud, ney ve gitar kurslarından yararlanmaktadırlar.

Bütün üniversite yerleşim birimlerine, İstanbul'un ana merkezlerinden ulaşım imkanları vardır. Ayni zamanda yerleşim birimleri arasında da belirli saatlerde servisler çalışır.

Burs ve danışmanlık olanakları da üniversitede mevcuttur. Her yıl en yüksek puanlı 10 öğrenciye ve bölümlerine birincilikle giren öğrencilere koşulsuz burs verilmektedir. 2547 sayılı yüksek öğrenim kanununun 26. maddesine uygun olarak öğrencilerimize çeşitli birimlerde kısmi zamanlı asistan-öğrenci olarak çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Öğrencilerimize ders seçme, bilimsel kaynağa ulaşma, kaynak tarama, ruhsal ve bedensel rahatsızlıklar, yurt dışı ilişkileri başta olmak üzere pek çok konuda hem profesyonel yöneticiler hem de öğretim kadrosu tarafından yol gösterici olmak üzere danışmanlık yapılmaktadır.